Mocny i stabilny

Regały magazynowe i warsztatowe

Regały w magazynie: ważna nie tylko solidność

Magazyn jako pomieszczenie o przeznaczeniu przemysłowym musi mieć solidne wyposażenie. Główną częścią wyposażenia są regały. Składowane są na nich wyprodukowane przedmioty. Mogą być to regały półkowe albo paletowe. Każdemu, jaki znajdzie się w magazynie, stawia się takie same wymagania.

Mocny i stabilny regał magazynowy

Najważniejsza jest solidność. Na składowanie produktów wybiera się mocne konstrukcje. Są to regały stabilne i wytrzymujące ogromne obciążenia. Typowe regały magazynowe są zbudowane w prosty sposób. To pionowe elementy z mocnej stali oraz poziome, na których znajdują się mocne płyty meblowe. Półki mogą być też metalowe. Wszystkie części regału charakteryzują się solidnością. Cała konstrukcja może udźwignąć nawet kilkaset kilogramów. Regały przystosowane na większe obciążenia mają dodatkowe elementy podtrzymujące półki. Czy tylko wspomniana tu cecha się liczy? Nie, regał magazynowy musi być:

  • solidny,
  • trwały,
  • bezpieczny,
  • dostosowany do potrzeb.

Cechy, jakie musi mieć regał do magazynu

Trwałość jest powiązana z solidnością. Bo dzięki niej regał jest odporny na uderzenia i uszkodzenia. By można było o tej cesze mówić, metalowa konstrukcja powinna mieć też zabezpieczenie antykorozyjne. To zabezpieczenie zawsze jest. Zwykle regały magazynowe mają warstwę ocynku. Konstrukcja bezpieczna to taka, która jest solidna i spełnia normy. Magazyny to pomieszczenia o różnej powierzchni i różnej wysokości. Różne są potrzeby przedsiębiorstwa oraz składowane produkty. Dlatego konieczne jest wybieranie regałów, które są dopasowane do potrzeb. Jest to możliwe dzięki dużej różnorodności regałów magazynowych.

Zróżnicowanie metalowych regałów magazynowych

Poza typowymi regałami, zarówno półkowymi, jak i paletowymi, są też konstrukcje wysokiego składowania. Te często mają i półki, i obszary na palety. Można wybrać regał o wysokości niższej niż 2 m, a może mieć on 4 m albo i więcej. Mogą regały magazynowe wytrzymywać 90 kg obciążenia na jedną półkę, a mogą i powyżej 300 kg. Dostępne są też elementy dodatkowe np. osłony słupków czy siatki zabezpieczające. Bogata oferta regałów nie kończy się na niskich i bardzo wysokich regałach statycznych. Mogą to być i konstrukcje, które można przemieszczać.

Solidność to kluczowa cecha konstrukcji, które znajdują się w magazynach. Nie byłby jednak regał magazynowy idealnym wyposażeniem, gdyby nie inne jego cechy. Musi gwarantować bezpieczną pracę i bezpieczeństwo dla towarów. Powinna być to konstrukcja trwała. Ważne jest także, by metalowa konstrukcja była dopasowana do potrzeb firmy i do magazynu. Zanim wybierze się taki czy inny regał, warto zastanowić się nad tymi potrzebami. Te potrzeby to np. ilość miejsca na produkty, obecność półek albo miejsc na palety.

Business obraz autorstwa senivpetro - www.freepik.com

Aranżacja własnego warsztatu

Przestrzeń do majsterkowania

Własny warsztat to ostoja (lub marzenie) znacznej części mężczyzn. Synonim osławionej “męskiej jaskini,” w której można coś w spokoju przemyśleć. A także stworzyć coś ciekawego. Posiadając warsztat, nie musimy się bowiem martwić o bałagan, porozrzucane przedmioty, czy wiecznie niedokończone zadania. Warsztat ma być naszym miejscem. Miejscem, które pozwala odetchnąć. Fani majsterkowania z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że własna przestrzeń jest niezbędna. W zależności od warunków może to być biurko, pokój lub garaż. Ważne, żeby móc się tam skupić i w spokoju oddać tworzeniu, majsterkowaniu i przerabianiu.

Wygodnie i funkcjonalnie

Proces tworzenia własnego warsztatu może być niezwykle ekscytujący. W końcu tworzymy coś swojego, starając się, aby zaaranżowana przez nas przestrzeń jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Jeżeli warsztat ma dobrze spełniać swoją funkcję, to musi być odpowiednio urządzony. Istotną kwestią jest oświetlenie. Powinno umożliwiać wykonywania precyzyjnych czynności. Dlatego, warto zainwestować w lampy, które będą dawały stosunkowo mocne światło punktowe. Oprócz tego, przyda się coś, co będzie emitować miękkie światło. Tak, aby nie męczyć oczu zbyt dużym kontrastem.

Wygodne biurko albo blat, to również absolutny must have. Dzięki niemu zyskasz przestrzeń roboczą, na której będziesz mógł realizować różnego rodzaju projekty. Skoro już mamy biurko, to nie wolno zapomnieć o wygodnym krześle. Zwłaszcza, jeżeli mamy skłonności do wielogodzinnej pracy. Korzystając z kiepskiej jakości mebla, narażamy swój kręgosłup na różnego rodzaju urazy. Dobór odpowiedniego krzesła będzie inwestycją w nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, warto zaopatrzyć się w regały warsztatowe (https://www.e-regaly.pl/). Pomogą nam one w porządkowaniu pomieszczenia. Na wygodnych, szerokich regałach można np. ustawić pudła lub skrzynki. Dzięki temu zyskamy swego rodzaju organizer, który pomoże nam w uporządkowniu warsztatu. Oprócz organizera w wersji “max,” przyda się również coś mniejszego, co pomoże w segregowaniu mniejszych elementów. Śrubki, nakrętki, kable, złączki, przejściówki – można wymieniać niemal bez końca. Aby nie pogubić takich elementów oraz nie musieć za każdym razem szukać potrzebnych nam rzeczy, warto stworzyć np. organizer z szufladkami lub przegródkami. Dzięki nim będziemy w stanie stosunkowo łatwo znaleźć to, co w danym momencie będzie nam potrzebne. Zwłaszcza, jeżeli poza stworzeniem organizera, zadbamy o jego odpowiednie oznaczenie. W tym celu doskonale mogą się sprawdzić wodoodporne markery, którymi z łatwością opiszemy poszczególne szuflady albo przegródki.

Tree obraz autorstwa prostooleh - www.freepik.com

Czy w warsztacie może być porządek?

Są miejsca, w których nigdy nie będzie idealnie czysto i schludnie. Warsztat należy do tego grona. Pewien porządek musi być jednak zachowany. Jest to niezbędne, by dobrze czuć się w takim miejscu. Jeszcze bardziej niż o estetykę wnętrza, chodzi o komfort, wydajność i bezpieczeństwo pracy. By był porządek, trzeba się o to troszczyć, a wcześniej potrzebne jest porządne wyposażenie warsztatu.

Jakie regały do warsztatu?

W warsztacie sprawdzają się regały z półkami. Na półce można kłaść rzeczy większe i mniejsze. Te drugie mogą znajdować się w pojemnikach. Na takie regały warsztatowe można kłaść rzeczy różnego typu. Można robić to według jakiegoś klucza, by łatwo znajdować potrzebne przedmioty. Półki ułatwiają znajdowanie przedmiotów, bo wszystko znajduje się na widoku. Uzupełnieniem takiego wyposażenia mogą być szafki metalowe oraz regał z szufladkami. Mebli powinno być tyle, by zapewniały dostateczną ilość miejsca na materiały, narzędzia i różne drobne akcesoria.

Regał magazynowy w warsztacie

Najlepszym regałem półkowym do warsztatu jest solidna, metalowa konstrukcja. Taką jest regał magazynowy. Co jest jeszcze ważne, to ich trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Przydaje się także, jeśli regały warsztatowe mają wysoką odporność na obciążenia. Meble tworzone z myślą o magazynach mogą udźwignąć 90 kg na jedną półkę, ale też o wiele więcej. Na takim regale swobodnie i bez obaw można umieszczać wszystko. Tylko ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, rzeczy ciężkie czy duże powinny znajdować się niżej. Taki regał pasuje do warsztatu także pod względem wyglądu. Metalowe regały warsztatowe pomagają tworzyć estetyczną przestrzeń o nowoczesnym klimacie.

Jak zadbać o porządek?


Dbałość o porządek zaczyna się od odpowiedniego wyposażenia. Muszą być regały i półki czy szuflady, by dla każdej rzeczy znaleźć dobre miejsce. Wygląd regałów warsztatowych też ma pewne znaczenie. Zróżnicowane i byle jakie meble nie pomagałyby w tworzeniu estetycznej przestrzeni. Kiedy już ustawi się regały i wszystko porozmieszcza, trzeba jeszcze pamiętać, by:

  • posprzątać po zakończonej pracy;
  • odkładać każdą rzecz na miejsce;
  • co pewien czas zrobić większe porządki.

Zachowanie porządku w warsztacie jest niezbędne. Nie będzie to porządek idealny, ale musi być taki, by zapewnić dobre warunki pracy i jej bezpieczeństwo. Jest to możliwe, jeśli tylko warsztat dobrze się urządzi. Przede wszystkim potrzebne są regały, by wszystkie materiały i narzędzia miały swoje stałe miejsce. Je oraz pozostałe wyposażenie trzeba ustawić tak, by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Business obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com